Jakie są różnice pomiędzy tkaniną i dzianiną?

Koszulka z nadrukiem jako narzędzie marketingowe
Koszulka z nadrukiem jako narzędzie marketingowe
28 sierpnia 2022
Ile kosztuje wykonanie sitodruku?
Ile kosztuje wykonanie sitodruku?
28 września 2022
Koszulka z nadrukiem jako narzędzie marketingowe
Koszulka z nadrukiem jako narzędzie marketingowe
28 sierpnia 2022
Ile kosztuje wykonanie sitodruku?
Ile kosztuje wykonanie sitodruku?
28 września 2022
Jakie są różnice pomiędzy tkaniną i dzianiną?

Nie da się ukryć, że dla większości osób definicje materiałów odzieżowych stanowią jedną wielką tajemnicę. O tyle, o ile dość łatwo jest określić, czym jest bawełna, len, jedwab czy poliester, tak wskazać pomiędzy nimi różnice — już nie do końca. Przede wszystkim trzeba tutaj zacząć od początku i zaznaczyć, że podział na dzianiny i tkaniny nie jest przypadkowy (ma to związek z ich różną strukturą). W rezultacie, materiały z tkaniny należy pielęgnować inaczej niż w przypadku materiałów z dzianiny. Różnic jest tutaj jednak znacznie więcej.

 

Co to jest dzianina i tkanina?

 

Wiele osób zastanawia się, czym jest tkanina i dzianina. Wynika to z błędnego założenia, że tkanina i dzianina to pojęcia, które można stosować zamiennie, bo w gruncie rzeczy oznaczają to samo. To jednak dwa zupełnie różne materiały, cechujące się innymi właściwościami, co łatwo zauważyć już przy pierwszym dotyku. Różnice obejmują tutaj strukturę i sprężystość materiału, a także jego miękkość. Zacznijmy jednak od początku.

 

Dzianina jest materiałem, który wytwarza się z tzw. przędzy (rodzaj wyrobu włókienniczego), ale w taki sposób, aby powstały charakterystyczne oczka. W przypadku tkaniny — nitki układane są prostopadle, a następnie przeplatane między sobą. Efekt? Uzyskujemy dwa różniące się strukturą materiały. Co więcej, dzianina jest niezwykle elastyczna i odznacza się rozciągliwością.

 

To jednak nie wszystko, bo materiał ten cechuje się również przewiewnością, co w gorące dni jest wręcz na wagę złota. Dzianina to materiał przyjemny w dotyku i bardzo miękki. Tkanina jest dość sztywna i bardziej szorstka. Poza tym nie jest aż tak rozciągliwa, więc trudniej ją dopasować do sylwetki. Ostatecznie jednak oba materiały mają swoje wady i zalety, a łączy je jedno — bogactwo wzorów i kolorów.

 

Jak wygląda tkanina i dzianina?

 

Dzianina i tkanina różnią się od siebie sposobem wytwarzania. W przypadku dzianiny jedna nić tworzy oczka w formie kolumienek. Powstałe luzy pozwalają uzyskać pożądany efekt rozciągliwości (dobrymi przykładami są szaliki, dresy, rajstopy). Z dzianiny projektuje się nawet bieliznę, a także letnią, lekką odzież. Tkanina nie jest elastyczna — wynika to z faktu, że tworzy się ją przy użyciu dwóch nitek (tzw. osnowy i wątku), ale ma to szereg innych zalet. Ostatecznie znajduje ona zastosowanie głównie w produkcji lekkiej odzieży, pościeli lub bielizny.

 

Tkanina jest dość sztywna, a dzianina miękka. Różnice są widoczne gołym okiem — wystarczy wziąć do ręki pościel lub koszulę i sweter. Za pomocą dotyku od razu zauważymy, że dzianina jest bardziej sprężysta i mniej gniotliwa.  Tkaniny natomiast wymagają regularnego prasowania. Reasumując, dzianinę wykorzystamy m.in. w produkcji skarpet, rajstop, czapek, szalików itp., a tkaninę w produkcji bielizny, sukienek, obrusów, płaszczy czy pościeli.

 

Do zalet dzianiny zalicza się przede wszystkim: 

 

  • łatwe dopasowanie do sylwetki,
  • miękkość i przyjemność noszenia,
  • duży wybór wzorów,
  • niska cena.

 

W przypadku tkanin plusami są:

 

  • uniwersalność zastosowania,
  • trwałość i odporność na uszkodzenia,
  • ochrona przed wiatrem.

 

 

Jak powstaje tkanina i dzianina?

 

Tkaninę produkuje się poprzez tkanie na tzw. krosnach. Stosuje się tutaj dwa układy nitek według ustalonego porządku. Dzianina powstaje na maszynach lub szydełku. Proces ten opiera się na tworzeniu kolumienek oczek, które następnie się ze sobą przeplatają. To właśnie ta technika sprawia, że materiał staje się bardziej elastyczny. W przypadku dzianiny wykorzystuje się jedną nitkę, ale w różnych splotach, co pozwala uzyskać inną strukturę materiału.