Bawełna czesana – co to w ogóle oznacza?

Polar i mikropolar
6 lutego 2018
Polar i mikropolar
6 lutego 2018

Pewnie nie raz czytając skład koszulki zauważyłeś, że napisane jest tam „bawełna czesana” bądź „ring spun”. Co to znaczy? Zaraz wyjaśnimy.

Z pewnością wiesz, że pomimo 100% bawełny i takiej samej gramatury nie każda koszulka jest taka sama w dotyku i nie każda się tak samo układa. Sekret tkwi w tym, że bawełna na koszulkę może być inaczej przędzona.

Występują dwa podstawowe sposoby przędzenia- właśnie klasyczne Ring Spun, czyli bawełna czesana oraz Open End- przędzenie bezwrzecionowe.

Przędzenie ring spun trwa przeważnie pięć razy dłużej niż przędzenie bezwrzecionowe open end. Dodatkowo do przędzenia klasycznego (ring spun) wybiera się bawełnę tylko i wyłącznie wysokogatunkową- długie i cienkie oraz bardzo wytrzymałe włókna. które możliwe są do uprawiania tylko w klimacie podrównikowym i równikowym, a głównymi eksporterami takiej bawełny są Chiny i RPA. Ring spun poza bawełną wysokogatunkową charakteryzują bardzo mocno skręcone włókna bawełny o małym splocie, co sprawia, że taki typ przędzenia jest wytrzymalszy i przyjemniejszy w dotyku a z zewnątrz widać jak delikatnie lśni.

Ponadto Ring Spun możemy podzielić na bawełnę czesaną (Combed Cotton) oraz pół czesana (Half-Combed Cotton). Jeśli nie mamy specjalnego oznaczenia na koszulce w postaci opisu Ring Spun Combed Cotton, to możemy być praktycznie pewni, że mamy do czynienia z bawełną półczesaną. Bawełna Ring Spun Combed Cotton jest najlepszą jakościowo bawełną – 30% bardziej wytrzymałą od normalnej przędzy Ring Spun i ponad 60% od Open End.

Sprawdź naszą pełną ofertę odzieżową i kupuj ubrania wysokiej jakości!

Gdyby nie rozwój technologi, to nadal utrzymywane by było, że koszulka tym lepsza jakościowo, im wyższą ma gramaturę. Jednak tak już nie jest. Teraz najważniejszy jest rodzaj przędzy i to od niego zależy z jaką jakością mamy do czynienia.

Mamy nadzieję, że w miarę zwięźle wytłumaczyliśmy Wam co to takiego ta bawełna czesana i na co zwracać uwagę wybierając koszulki. Pamiętajcie, że nie tylko gramatura się liczy!