Haftowanie na ubraniach krok po kroku – ozdabianie odzieży haftem

Nadruki na koszulkach za pomocą sitodruku
24 sierpnia 2021
Wyszywanie na ubraniach krok po kroku - od czego zacząć?
Wyszywanie na ubraniach krok po kroku – od czego zacząć?
26 maja 2022
Nadruki na koszulkach za pomocą sitodruku
24 sierpnia 2021
Wyszywanie na ubraniach krok po kroku - od czego zacząć?
Wyszywanie na ubraniach krok po kroku – od czego zacząć?
26 maja 2022
Haftowanie na ubraniach krok po kroku - ozdabianie odzieży haftem

Haftowanie to wspaniała propozycja na twórcze i satysfakcjonujące spędzenie wolnego czasu. Wymaga ono wprawdzie podstawowych narzędzi i wiedzy, ale gdy już zobaczymy pierwsze efekty naszej pracy, zachwytom nie będzie końca. Czym jest w ogóle haftowanie i co trzeba na jego temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

 

Komputerowy haft na ubraniach to czasem duże ułatwienie

 

Zacznijmy od najczęściej stosowanego rodzaju haftu, czyli haftu komputerowego. Oczywiście, sam proces haftowania znany jest już od czasów starożytnych, ale w pierwszej połowie XIX wieku został on znacznie zautomatyzowany przez maszyny. Wszechobecna komputeryzacja i możliwości nowych technologii pozwoliły jednak proces ten udoskonalić.

 

Haft komputerowy to przede wszystkim trwałość odznaczającą się odpornością na wysokie temperatury, blaknięcie, pranie czy inne uszkodzenia mechaniczne. Przyjmuje się jednak, że dana tkanina nie może być zbyt cienka, aby cieszyć się zadowalającym efektem. No dobrze, w takim razie, w jaki sposób w ogóle można zrobić haft komputerowy?

 

Przede wszystkim potrzebować będziemy nici, maszyny hafciarskiej oraz komputera. Maszyna będzie haftować kilkoma nićmi jednocześnie, co pozwala szybko uzyskać różnorodny np. kolorowy efekt. Komputer, dzięki programowi hafciarskiemu umożliwia stworzenie projektu i poprzez kompatybilność z maszyną hafciarską steruje jej pracą.

 

Komputerowy haft na ubraniach powstaje zatem stosunkowo łatwo. Wystarczy przygotować projekt pliku, precyzyjnie odwzorować wzory i motywy, na których nam zależy, dostosować ustawienia maszyny hafciarskiej i komputera, a potem rozpocząć haftowanie.

 

Haft ręczny na ubraniach – podstawy

 

W przypadku haftu ręcznego musimy włożyć w nasz projekt nieco więcej wysiłku oraz czasu. Haft na odzieży znany jest od bardzo dawna i jako metoda ozdabiania nieustannie zyskuje na popularności. Cały proces opiera się na wyszywaniu wzorów na danym materiale za pomocą igły. W ten sposób możemy stworzyć własną unikatową biżuterię, dekoracje ubrań, ścian i w zasadzie wszystkiego, co tylko wykreuje nasza wyobraźnia.

W hafciarstwie ręcznym stosuje się kilka technik:

  • haft nakładany
  • haft ażurowy
  • haft płaski
  • haft 3D

Pamiętajmy, że haft ręczny na ubraniach to świetna zabawa. Do rozpoczęcia przygody z haftowaniem potrzebujemy igły, nożyczek, tamborku lub ramki hafciarskiej, czegoś do skopiowania naszego wzoru (ołówek, długopis), deski do prasowania oraz żelazka. Co prawda, ostateczny komplet będzie się różnić w zależności od przyjętej przez nas techniki i dostępnych materiałów. Już sama igła do haftowania może być np. zakrzywiona, z tępym lub ostrym czubkiem, do haftu na krośnie, do gobelinów itd. Możliwości jest mnóstwo.

Haft krzyżykowy na ubraniach to ciekawe wyzwanie

Haft krzyżykowy na ubraniach prezentuje się znakomicie i jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów haftu. Polega on na wykonywaniu krzyżyków na materiale o jednakowej powierzchni gęstości oczek. Dzięki temu nici mogą się przeplatać przez oczka i pokrywać siebie nawzajem. Gdy się przetną pod kątem prosty, powstaje krzyżyk.

Haft krzyżykowy może być „liczony” lub zrobiony na tzw. kanwie drukowanej. Haft liczony powstaje na czystej kanwie, a więc bez nadruku. Można go stworzyć na bazie wzoru graficznego, który uprzednio wydrukujemy na papierze. Wzór dosłownie powstaje na naszych oczach, co daje ogrom satysfakcji i motywuje do dalszej pracy. Kanwa z kolei to nic innego, jak tkanina siatkowa z nici, którą wyszywamy najczęściej bawełną (czasem także lnem). W przypadku haftu krzyżykowego stanowi ona podstawową tkaninę dla naszej pracy.