Wyszywanie na ubraniach krok po kroku – od czego zacząć?

Haftowanie na ubraniach krok po kroku - ozdabianie odzieży haftem
Haftowanie na ubraniach krok po kroku – ozdabianie odzieży haftem
26 maja 2022
Kamizelka odblaskowa – kto powinien posiadać kamizelkę odblaskową?
Kamizelka odblaskowa – kto powinien posiadać kamizelkę odblaskową?
26 maja 2022
Haftowanie na ubraniach krok po kroku - ozdabianie odzieży haftem
Haftowanie na ubraniach krok po kroku – ozdabianie odzieży haftem
26 maja 2022
Kamizelka odblaskowa – kto powinien posiadać kamizelkę odblaskową?
Kamizelka odblaskowa – kto powinien posiadać kamizelkę odblaskową?
26 maja 2022
Wyszywanie na ubraniach krok po kroku - od czego zacząć?

Wolny czas można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Trening, czytanie książki, ogranie ulubionej gry na konsoli, długi spacer lub… haftowanie! To zajęcie zdecydowanie uczące cierpliwości, ale także przynoszące ogrom satysfakcji. W jaki sposób zacząć przygodę z wyszywaniem wzorów na ubraniach? Już śpieszymy z odpowiedzią!

 

Wyszywanie wzorów na ubraniach – oto, co trzeba wiedzieć

 

Przede wszystkim musimy skompletować niezbędne do tej czynności narzędzia. Mowa o materiale (może być bluzka, kawałek zasłony lub obrusu), długopisie albo ołówku, nici lub tzw. mulinie, igle i tamborku – przedmiocie, który zdecydowanie ułatwia proces haftowania. Wyszywanie wzorów na ubraniach warto rozpocząć od stosunkowo prostych rzeczy, żeby się szybko nie zniechęcić. 

 

Bardzo istotne będą również poznane przez nas techniki haftowania. W sieci znajdziecie mnóstwo poradników, które (także wizualnie) zaprezentują wam, w jaki sposób można uzyskać dany efekt haftu. Kluczowe będzie również poznanie tzw. ściegów. Wśród nich wyróżnia się m.in:

 

  • Łańcuszek – przydający się w przypadku wąskich wzorów.
  • Ścieg krzyżowy – jeden z najpopularniejszych haftów.
  • Atłasek – pomocny w zapełnianiu wąskich motywów.

 

No dobrze, a od czego zacząć sam proces haftowania? Na początku bierzemy wybrany przez nas kawałek materiału (najlepiej nieco większy niż średnica tamborka) i tworzymy nasz unikatowy wzór. Może być to figura geometryczna, uśmiechnięta buźka, kotek lub jakaś litera. Kolejnym krokiem jest włożenie tamborka pod materiał. Konkretniej – część ze śrubką ma być na wierzchu, a część bez śrubki pod materiałem.

 

Warto zaznaczyć, że materiał nie powinien wisieć, ani też być zbyt mocno rozciągnięty. W ten sposób unikniemy niechcianych problemów z efektem końcowym. Gdy już ustawimy odpowiednio tamborek i materiał – dokręcamy śrubkę.

 

Wyszywanie na ubraniach jak sama nazwa wskazuje będzie wymagało od nas posiadania igły. W tym momencie bowiem zacznie się prawdziwa zabawa! Chwytamy igłę w dłoń i nawlekamy, pilnując palcem, aby haft nigdzie nam się nie zawieruszył. Gdy już uda nam się wymierzyć długość muliny, robimy prosty supełek. Wbijamy igłę od spodu i próbujemy podążać ścieżką wzoru. Proces ten powtarzamy do momentu, aż skończy nam się mulina albo haft. Na sam koniec pozostaje zrobienie finalnego supełka.

 

Wyszywanie logo na ubraniach

 

Wyszywanie logo na ubraniach w formie ręcznej może nie być odpowiednim pomysłem. Generalnie, proces ten będzie przebiegać bliźniaczo podobnie, jak w przypadku wszystkich innych haftowanych wzorów. Inna sprawa, że obecne technologie pozwalają nam wykorzystać możliwości komputerowe. Haft komputerowy pozwala ozdobić materiał każdym typem logo (w tym 3D). Jeśli jednak uprzemy się na, żeby zrobić to ręcznie – cóż, igła w dłoń i do dzieła!

 

A co z wyszywaniem napisów na ubraniach?

 

Wyszywanie napisów na ubraniach jest już procesem nieco bardziej zaawansowanym. Wśród kluczowych trików poleca się stosowanie bawełny o wysokiej gramaturze, co pozwoli nam uniknąć niechcianego efektu powstających dziurek. Napisy haftujemy dwoma pasmami muliny, tak aby był estetyczny i smukły.

Warto pamiętać, że ważną rolę będzie tutaj odgrywać też rozmiar napisu, a także czcionka, jaką wybierzemy. Na początku zaleca się korzystanie z gotowych propozycji, a potem przenoszenie ich na materiał. Wyszywanie liter na ubraniach wiąże się z umiejętnością tworzenia tzw. zawijasów, które możemy stworzyć stosując tzw. ścieg rozłupany, a potem skorygować linię litery.

 

Tutaj także bardzo ważna będzie znajomość ściegów. Przykładowo, ścieg wsteczny doskonale nadaje się do haftowania ręcznie pisanego tekstu. Wszystko jest jednak kwestią wprawy, a trening czyni mistrza!