Czy nadruk DTF jest trwały?

Nadruki na odzieży sportowej: indywidualny styl dla sportowców
Nadruki na odzieży sportowej: indywidualny styl dla sportowców
5 czerwca 2023
Na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu nadruków?
Na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu nadruków?
13 lipca 2023
Nadruki na odzieży sportowej: indywidualny styl dla sportowców
Nadruki na odzieży sportowej: indywidualny styl dla sportowców
5 czerwca 2023
Na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu nadruków?
Na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu nadruków?
13 lipca 2023
Czy nadruk DTF jest trwały?

Opracowanie druku DTF przyczyniło się do podniesienia jakości wielokolorowych nadruków na odzież czy banery reklamowe. Nowości zawsze są interesujące, ale pojawia się pytanie – czy nadruk DTF jest trwały. Kluczowe znaczenie ma zastosowanie precyzyjnych urządzeń i wysokiej jakości tuszu oraz kleju. Więcej o jakości DTF piszemy poniżej!

Jak bardzo trwały jest gotowy nadruk DTF?

Poprawnie wykonany druk DTF ma trwałość porównywalną z tradycyjnym sitodrukiem. Oczywiście ma nad nim ogromną przewagę zwłaszcza jeśli mowa o dostępności kolorów, nasyceniu czy skomplikowaniu wzorów. Zastosowanie wysokiej jakości urządzeń drukujących cyfrowo, kleju, czy drukarek transferowych wpływa na trwałość zespolenia wzoru z materiałem. Jeśli chodzi o trwałość DTF konieczne jest użycie sprawdzonego atramentu oraz folii do transportu nadruku na materiał.

Tak wiele zmiennych powoduje, że jakość wydruku w dużej mierze zależy od doświadczenia pracowników drukarni i zastosowanych przez nich urządzeń oraz materiałów. Nieodpowiedni czas żelowania, wygrzewania czy najtańszy klej spowodują szybsze zużywanie się nadruku np. podczas prania. Zbyt niska temperatura nie połączy kleju z materiałem, a zbyt wysoka może uszkodzić odzież. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wszystkich etapów nadruku do materiału i wybór sprawdzonych materiałów eksploatacyjnych.

Na których tkaninach można robić nadruki DTF?

Mamy już za sobą odpowiedź na pytanie, czy druk DTF jest trwały. Teraz pora na znalezienie odpowiednich materiałów do nadruku tą technologią. Należy pamiętać, że utrwalanie wzoru na odzieży czy innych zdobionych elementach wymaga chwilowego podgrzania do temperatury ok. 155-160oC. Oznacza to po prostu, że wybrany materiał powinien być odporny na tak wysoką temperaturę. Do takich zalicza się:

  • bawełna;
  • poliester;
  • len;
  • mieszanki materiałów np. bawełna i poliester.

Jakość odzieży ma znaczenie w kontekście pytania, czy nadruk dtf jest trwały. Jeśli wybierzesz bawełnę o niskiej gęstości, może ona nie wytrzymać w kontakcie z drukarką transferową.

Czy nadruk DTF jest lepszy od DTG?

W opinii wielu ekspertów i użytkowników DTF jest rzeczywiście lepszy od DTG. Dlaczego? Wystarczy poznać odpowiedź na pytanie, czy druk DTF jest trwały. W porównaniu do DTG zapewnia wyższy poziom trwałości i estetyki zwłaszcza po kilkunastu/kilkudziesięciu praniach. Co więcej, technologia DTF jest wyraźnie gładszy i bardziej elastyczny, co ma znaczenie na sporych powierzchniach np. bluzach czy koszulkach. Dla każdego użytkownika odzieży z nadrukiem DTF różnica w jakości będzie widoczna po odwzorowaniu kolorów i wzorów, które stoją na najwyższym poziomie.

Co jeszcze wskazuje na wyższość druku DTF nad DTG? Opisywana metoda (Direct to Film) nie jest tak wrażliwa na jakość materiału, co oznacza większe możliwości nadruku. Poza tym proces nanoszenia wzoru nie jest tak złożony. Widać to w momencie przygotowania tkaniny do aplikacji tuszu. DTF nie wymaga nanoszenia druku wstępnego (pretreatment), co przekłada się na szybsze uzyskanie efektu. Dlatego nie ma wątpliwości, że druk DTF zapewnia wyższą jakość od DTG i może przez wielu być uznawany za lepszy.

Druk DTF – wnioski

Rozwój zaawansowanego nadruku DTF przyczynił się do zwiększenia jakości znakowanej odzieży. Każdy, kto chce stworzyć najwyższej jakości odzież z nadrukami, powinien rozważyć skorzystanie właśnie z tej metody. Zapewnia odporność na różne warunki atmosferyczne, wielokrotne pranie i intensywne użytkowanie. Kluczem do zadowolenia z nadruku DTF jest wybór drukarni, która ma doświadczenie w przygotowywaniu tego typu wzornictwa i posługuje się sprawdzonymi urządzeniami.